Blog thumbnail

Jaki sprzęt Apple wybrać?

Jaki sprzęt Apple wybrać?

Blog thumbnail

To co mamy do dyspozycji?

No więc chyba najczęściej powtarzające się pytanie to? „A jaki Mac mam kupić?” Powtarza się to na tyle często, że chyba warto zebrać to w artykuł. Jak mawiał mój profesor ekonomii – To zależy.

Zacznijmy jednak od tego co mamy dostępne na rynku jeśli chodzi o sprzęt Apple:

 • MacBook – laptopy
 • iMac – komputery stacjonarne typu all-in-one (z zewnątrz po prostu monitor)
 • Mac – Po prostu komputer stacjonarny (bez monitora) Dostępne dwa modele Mini oraz Pro
 • iPhone – telefony
 • iPad – tablety
 • Watch – zegarek smartwatch
 • TV – Tak zwany set-top-box czyli małe pudełko dołączane do telewizora
 • AirPods – słuchawki bezprzewodowe w wersji normalnej oraz Pro (z aktywnym wyciszeniem)
 • Akcesoria – pełna gama wszystkiego do powyższych produktów

Większość akcesoriów można kupić w kolorach srebrnym, ciemnoszarym lub złotym (mienią się niektóre modele na różowo). Kolor nie wpływa na cenę i jest w pełni Twoim wyborem.

Zdefiniuj potrzeby

To czego będziemy potrzebować w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Każdy ma swoje i od tego w dużej mierze zależy co powinieneś wybrać. Jestem zdania, że nie ma sensu przepłacać. A w przypadku Apple jest model, za który można słono przepłacić, bo kosztuje bagatela….250 000,00 zł. Tak dobrze widzisz. Ćwierć miliona 🙂 Kiedyś nawet czytałem Artykuł pt. „12 rzeczy które możesz kupić zamiast Mac Pro” i była tam podróż do okoła świata I mała wyspa, więc sam rozumiesz.

No więc wypisz teraz kilka przykładów zastosowań, takich uniwersalnych:

 • Praca typowo domowo/biurowa – tj. przeglądarka, pakiet office, poczta, jakieś oglądanie filmów, komunikatory itp.
 • Praca ze zdjęciami – obróbka, ilustracje, rysowanie.
 • Praca z wideo – obórka, montaż itp
 • Gry – tak tak na Mac też są gry, pewnie jest to rzadszy wybór na platformę do gier, ale jednak 😉
 • Programowanie – jeśli kodujesz lub zamierzasz np. aplikacje mobilne iOS czy macOS to musisz mieć Mac 🙂

Pewnie można by wymienić tego więcej – ale te przykłady w zasadzie posłużą nam bardzo dobrze na potrzeby tego artykułu. Kolejnym ważnym pytanie na jakie musimy sobie odpowiedzieć to potrzeba mobilności. Czy pracę będziemy wykonywać wyłącznie w miejscu pracy? Czy nasz Mac może być stacjonarny? Jeśli nie, to mocno zawężamy nasz wybór i jesteśmy coraz bliżej. Znam conajmniej kilka osób, które mówiły, że muszą mieć laptopa, bo tak… a przez ostatni rok nie podnieśli go z biurka, bo z uwagi na pracę jaką wykonują mają 2 monitory, stację dokującą i pracują z domu. Może się też okazać, że dużo lepszym połączeniem będzie iMac + iPad jako stacja mobilna. Do tego jednak dojdziemy później.

Porty inaczej gniazda

Kiedy wybierasz model laptopa warto też zwrócić uwagę na dostępne w maszynach porty. Jest ich coraz mniej i w zasadzie jest tylko jeden ich model – to jest USB-C w laptopach i nieco większy wybór w maszynach stacjonarnych. Jednak istotne jest wiedzieć czy i ile tych portów będziemy potrzebować, bo może się okazać, że dwa to po prostu dla nas za mało – chociaż tu z pomocą przychodzą akcesoria, przejściówki i inne, to warto na to zwrócić uwagę.

Tutaj jedna UWAGA z mojej strony – ten artykuł to tylko pewien poradnik, nie jest to jedyna i objawiona prawda, co za tym idzie – jako osoba dorosła musisz podejmować decyzje samodzielnie. Potraktuj to jako pewien poradnik, ale kieruj się swoim budżetem, możliwościami i potrzebami. Nie da się w jednym artykule odpowiedzieć na potrzeby każdego. Piszę o tym, bo nie chciałbym potem usłyszeć pretensji, że przeczytałeś artykuł i nie jesteś zadowolony z zakupu. Nie podejmuj decyzji zakupowych pod wpływem emocji i na pewno nie kupuj, żeby komuś zaimponować. To niezbyt mądry sposób wydawania pieniędzy.

Połącz kropki

Kiedy już odpowiesz sobie na te pytania przechodzimy do konkretu. Czyli połączenie tego co wybrać i jak to połączyć?

PotrzebaModel – mój wybórAlternatywa budżetowaOpcja MAX
Praca BiurowaMacBook AirMacbook Air – używanyMacBook Pro
Praca ze zdjęciamiiMac lub Macbook ProMac MiniMac Pro
Praca z wideoMac Pro lub Macbook ProMac Mini lub MacBook ProMac Pro
ProgramowanieMacBook ProMac MiniiMac Pro
GryiMacMac MiniMac Pro
To tylko moja opinia – nie jest to żadne zalecenie

To mój typ – oczywiście można uznać, że MacBook Pro będzie odpowiedni dla każdego. Sporo jednak zależy od konfiguracji i tutaj dochodzimy do kolejnego ważnego bardzo punktu. Kiedy wiesz już jaki model chcesz kupić (warto wiedzieć to najpierw) możesz skonfigurować swoją maszynę. Spieszę wyjaśnić dla osób mniej technicznych. W każdym komputerze znajdują się tzw. podzespoły, to jest procesor, pamięć operacyjna, karta graficzna i dysk (w dużym skrócie). Reguła kciuka mówi, im więcej tym lepiej i w zasadzie sprawdza się całkiem dobrze. Jednak w Apple jest nieco inaczej, dlaczego? Powodem może być np. wspomniany Mac Pro za ponad ćwierć miliona zł. Topowa konfiguracja z monitorem Pro Display XDR przekracza 300 tyś zł. Zobacz Screen ze sklepu na dzień pisania tekstu:

Jak widać, może być drogo! Apple tym produktem zdecydowanie nie obalił mitu, ze ich sprzęt jest drogi – ten naprawdę jest. Natomiast w przypadku innych produktów, nie jest aż tak dramatycznie.

Konfiguracja

Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy np. potrzebujemy bardzo dużo pamięci operacyjnej? Czy procesor musi być najszybszy i czy dysk twardy musi być największy. To szczególnie ważne dla pracy biurowo-domowej. Jeśli zaczynasz pracować ze zdjęciami czy wideo, to tej mocy potrzebujesz napewno nieco więcej. Aplikacje potrzebują zasobów, żeby działać płynnie i szybko. Zakładam, że jeśli ktoś bierze się za montaż, to ma nieco więcej pojęcia o sprzęcie i wie na co zwrócić uwagę.

W mojej ocenie konfiguracja zawierająca:

 • procesor Intel i5
 • 16 GB RAM (pamięć)
 • 512 dysk SSD

To konfiguracja, która daje więcej niż potrzebuje przeciętny użytkownik. Dlatego procesor i3, 8GB RAM i dysk 128GB jest bardzo dobrą platformą do codziennej pracy.

Jeśli możesz dołożyć kilka zł do konfiguracji, a masz np. bardzo dużo zdjęć na laptopie i nie masz dysku zewnętrznego to…radzę kupić dysk zewnętrzny z 2 powodów:

 • Pierwszy to taki, że dobrze jest robić kopie bezpieczeństwa swoich danych,
 • Drugi to taki, że trzymanie zbyt dużej ilości materiału na komputerze często jest po prostu bez sensu.

Jeśli z kolei okazjonalnie montujesz wideo albo obrabiasz zdjęcia to mocniejszy procesor i pamięć w większej ilości mogą się przydać. Dzięki temu będzie szybciej i płynniej pracować.

Przy grach ważna jest również karta graficzna, więc te zintegrowane w MacBooku Air nie zdadzą egzaminu. Ja np. gram wyłącznie na konsoli (jeśli gram), więc dla mnie Air to idealny wybór.

I to w zasadzie tyle jeśli chodzi o konfigurację. Nie przesadzaj, szczególnie przy zastosowaniach biurowo-domowych, kupowanie MacBooka Pro z 64 GB RAM to czysta fanaberia, ale kto bogatemu zabroni.

Tu kolejna uwaga – jeśli planujesz, żeby sprzęt był na lata, warto przemyśleć dołożenie kilku zł i zakup mocniejszej maszyny. Przy np. 6 letniej inwestycji ja bym kupił mocniejszy procesor i więcej pamięci. Dysk 256-512 GB. Wtedy mamy pewność, ze wytrzyma on próbę czasu. Ja tak robie ze swoim sprzętem i 5 letni Mac nie jest powolna zabawka dla dzieci tylko dalej mocnym sprzętem do pracy.

Nie sugerowałbym się również przyzwyczajeniami z Windows z uwagi na fakt, że tu jest nieco inaczej jeśli chodzi o system operacyjny. Mac ma wbudowany macOS i jest on dedykowany dla procesorów i komputerów tylko tej klasy. Nie zawiera w sobie bibliotek dla innych komponentów jak to jest w przypadku Windows. Tam twórcy oprogramowania muszą być gotowi na setki różnych konfiguracji od Dell, Lenovo, Asus, Acer, HP i kilku innych, w związku z czym w systemie są przechowywane sterowniki, informacje o tym sprzęcie itp. Dlatego też uważam, że porównywanie konfiguracji A z systemem Windows do konfiguracji nieco słabszej dla Mac w ogólnym użyciu i komfortu pracy może się okazać, że słabsza konfiguracja działa nieco szybciej. To zasługa dobrze zoptymalizowanego systemu.

Używany sprzęt

Za tym dobrze przygotowanym system idzie też między innymi dobra informacja odnośnie używanego sprzętu Apple. Steve Jobs zbudował markę, która w niektórych okresach dochodziła do fanatyzmu niektórych użytkowników (w tym mnie). Kupowałem rok po roku sprzęt i ja akurat oddawałem go rodzinie. Jest jednak duża grupa osób, która wymienia sprzęt na nowy, bo taki się pojawił i na rynku jest dużo sprzętu z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie. Czy znasz kogoś kto nie dba o swojego Maca? Ja nie! Kolega kupił kiedyś Mac Pro, konfigurację niemalże najmocniejszą za połowę ceny. Komputer miał rok i był w doskonałym stanie! Można upolować na rynku naprawdę świetne okazje i osobiście zachęcam do zakupu z drugiej ręki – cykl życia Mac to czas nawet do 6 lat. Po tym okresie naprawdę warto zmienić z uwagi na baterię i czasem wręcz ogromny przeskok technologiczny. Jednak kupienie dziś rocznej czy dwuletniej konfiguracji to inwestycja na kolejne 3-4 lata.

Edukacja

Apple bardzo mocno wspiera również edukację – dlatego jeśli jesteś studentem lub nauczycielem, możesz skorzystać dodatkowego rabatu. To ważne, bo te rabaty są naprawdę dobre. Trzeba kupić je wtedy u dystrybutora bezpośrednio, jakim jest np. Cortland.

Ponadto na stronie [https://www.apple.com/pl/education/k12/] znajdziesz dużo inspiracji do czego można używać tych urządzeń do pracy z dziećmi.

Biznes

Podobnie jak w edukacji na stronie apple znajdziecie również nieco materiałów odnośnie ich wartości dla biznesu. Jest tam sporo fajnych propozycji i inspiracji, z których można skorzystać w swoim biznesie! Bardzo polecam zajrzeć i zobaczyć jak to wygląda.

Akcesoria

Apple i nie tylko! Ma w swojej ofercie całe mnóstwo gadżetów, przejściówek, etui i innych fajnych i przydatnych ciekawostek. Jak czytałeś artykuł o mojej historii z Apple to wiesz co mam i że jest tego sporo. Tutaj też trzeba powiedzieć, że jest ogromny rynek akcesoriów i tu pozostawiam wolną rękę. Jedyne co powiem, co naprawdę warto kupić to…przejściówki. Dziś mamy w miarę nowy standard złącza USB-C. I w niektórych Macach są 2 takie porty. To znaczy, że nie podłączysz do niego dysku zewnętrznego, monitora, pendrive, aparatu itp. Musisz kupić przejściówkę na USB-A oraz HDMI. Można oczywiście kupić jedną dla wszystkich portów i takie też znajdziesz w sekcji polecane na końcu tego artykułu. Wszystko inne to już twoja decyzja.

Polecane

Na sam koniec wrzucam wam kilka linków do gadżetów z których ja korzystam, nie wszystko oczywiście musicie kupować, ale np.dobry dysk zewnętrzny potrafi mocno odciążyć nasz sprzęt i pozwoli spać spokojnie (kopia bezpieczeństwa danych). Kolejna rzecz to przejściówki, kto mnie zna wie, że zawsze takowe mam, przy poprzednim Macu pro, miałem nawet fajny organizer do tego. Teraz w najnowszej generacji przy USB-C mam tego nieco mniej, ale i tak zawsze coś będzie potrzebne. W laptopie nie ma wyjścia HDMI czy zwykłego USB, dlatego warto mieć w torbie coś, co pomoże nam podłączyć sprzęt do projektora na prezentacji czy USB do zgrania plików. Podrzucam nowsze wersje swoich gadżetów, bo mój dysk twardy nie jest już dostępny, ale nowsza generacja jest po prostu lepsza, szybsza i większa, więc nic nie tracisz!

Gadżety

Dysk zewnętrzny – Serwer plików Western Digital My Cloud Home Duo 6TB (WDBMUT0060JWT-EESN)

Przejściówka stacjonarna – Ładowarka indukcyjna BASEUS Circular Mirror Czarny HUB
Przejściówka mobilna – BASEUS inteligentny hub USB Mechanical Eye HUB 6w1 CAHUB-J0G

Kabel do urządzeń – Baseus Rapid series Kabel USB 3w1

Sprzęt

Chcesz kupić sobie MacBooka, iPad, iPhone czy coś z tych „droższych rzeczy” to dobre ceny są tutaj: idream.pl

Jeśli chcesz możesz też do mnie napisać, na pewno mogę zaoferować dobre ceny na sprzęt, pomogę wybrać i dobrać odpowiednią maszynę dla Ciebie – napisz na apple -at – jakubgromek.pl

Comments (5)
AA

Przy konfigurowaniu Maca Pro trzeba było jeszcze dorzucić kółka za $999 😉

01/06/2020
  Jakub Gromek

  Hahah no tak! Nie pomyślałem, ale wydaje mi się, że nawet tak jak jest można rzec „you get the point” 😀

  01/06/2020
Adam

Dobry artykuł. Ponad rok temu zakupiłem MacBook Pro używany prawie czteroletni. Chodzi idealnie. Stworzyłem na nim kurs online 10km w godzinę i szybciej. Mnóstwo materiałów wideo, obróbka w iMovie, prezentacje w Keynote tabele iteratywny również w bezpłatnych dołączonych aplikacjach z maca. Rewelacja. Bateria trzyma od 4 do 8 godzin w zależności od tego co robię na nim. W połączeniom z iphonem tworzy idealny duet. Komunikacja między urządzeniami, wysyłka zdjęć, dużych filmów nagranych telefonem – IDEAŁ. Kolejny komputer MAC, tablet IPad etc.
Sprzęt Apple to inny sposób myślenia! A Jakub pokazał mi już niejeden „myk”, który podniósł moja efektywność pracy i wykorzystanie w lepszy sposób sprzętu Apple✊Adam

01/06/2020
Magda

Czy mógłbyś podać miejsca gdzie szukać używanych, wartych zakupu laptopów? Nowe, to dużo pieniedzy, więc na początek używany byłby dobry 🙂

01/06/2020
  Jakub Gromek

  Na allegro, OLX, grupach tematycznych. Sklepy, które są np. https://mbazaar.pl dalej mają dość wysokie ceny. Okej, dają jakąś gwarancję, ale… kupując od kogoś zawsze jest ryzyko. Ja na grupie “Obudź swoją Produktywność” mówiłem ludziom, żeby się ogłaszali jak mają i jeden kolega tak zrobił. Szybko sprzedał tak ogólnie 🙂 Zdecydowanie używany ma sens! Adam w komentarzu wyżej dobrze napisał.

  01/06/2020
Leave your thought here

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping cart

0

Brak produktów w koszyku.

Hit Enter to search or Esc key to close